piątek, 30 grudnia 2011

Jak wypełniać wniosek PO IG 8.1?. Część I

parp e-usługi biznesplanZ puntu widzenia osoby piszącej biznesplan to chyba podstawowy dokument do pracy,dzięki którego bardzo często śmiałem się stwierdzając, że to jedyny moment dokumentacji, którego wkuwam na pamięć przed rozpoczęciem konkursu. Generator wniosków oraz instrukcja powodują jedność, która wzajemnie uzupełnia się i jest po to samo: standaryzacji procesu sporządzenia biznesplanu e-usługi. Ściąga zawiera punkt po punkcie wyszczególniony komentarz do tego jak rozumieć generator, co znaczą każde pola i jak prawidłowo powinny być wypełnione. Momentami nawet odnoszę wrażenie, że jest ona dla opiniujących wnioski w RIF bardziej ważna niż rozporządzenie czy wskaźniki oceny, bo często przytaczana jest w recenzjach, choć nie odnajduję w papierach działania prawnego oparcia dla takich działań i chętnie biorę fakt ten w sporządzonych protestach ocen merytorycznych projektów e-usług. W niektórych RIF to działa, a w innych nie. Taki to zaszczyt dotyka twórców projektów.

Jeśli miałbym dać radę jak pisać wniosek POIG 8.1, to powiem krótko: przestań myśleć, nie zachwycaj się swoim projektem, i punkt po punkcie idź za instrukcją. Ta jedna metoda gwarantuje sukces. Sam muszę pilnować się, bo tak mi się podoba pomysł klienta, na którego zlecenie pracuję, iż oddaje się marzeniom o przyszłości i mam tendencję do mówienia więcej niż wymaga tego dokumentacja. Powtarzam: instrukcja wypełniania wniosku standaryzuje proces. Jeśli chcesz być oceniony jak inni wnioskodawcy, to nie kombinuj, nie wymyślaj, tylko odpowiadaj na pytania i nic więcej. Osoba oceniająca nie będzie oceniał twojego geniuszu, tylko zgodność z celami programu PO IG 8.1 i tego się trzymaj, a instrukcje traktuj jako drogowskaz i przepis na sukces. Nie wytyczaj nowych dróg, wczytuj się w instrukcję i wypełniaj jej zalecenia.

Inne witryny: Witryna 1, Witryna 2, Witryna 3,


Słowa kluczowe: PARP PO IG 8.1, PO IG 8.1, pisanie wniosków, unijne dofinansowanie, sprawdzenie wniosku przed wysłaniem, sprawdzenie wniosku, model biznesowy 8.1, biznesplan 8.1, wskaźnik produktu, wskaźnik rezultatu, konsulting it

niedziela, 25 grudnia 2011

Na czym polega badanie rynku i pozycjonowanie produktu

pisanie wniosków poigKiedyś grupie osób mających doświadczenie z POIG 8.1 staraliśmy się znaleźć taki przykład e-usługi| w grupie osób, które w swojej pracy zawodowej stykały się w jakiś sposób z POIG 8.1 poszukiwaliśmy takiego przykładu e-usługi|podczas spotkania w gronie osób pracujących nad projektami POIG 8.1 zabawilismy się w poszukiwanie takiego przykładu e-usługi }, która nie miałaby zamiennika w świecie realnym lub substytut w świecie cyfrowym nie stanowiłby zagrożenia dla sprzedaży e-usługi. Mimo wielkich starń nie udało nam się tego zrobić. Krótko mówiąc: wszystko już było lub jest i każdy z projektów w tej czy innej formie ma substytuty. Czy zatem nie warto składać wniosku o unijne dofinansowanie w ramach PO IG 8.1? Oczywiście, że ma to sens, bo po to mamy mózgi, by wykazać, iż substytuty te nie są zagrożeniem dla sprzedaży proponowanych produktów cyfrowych. Dla przykładu: skoro na osiedlu jest apteka, to nie wolno uruchamiać nowej? Oczywiście, to błąd, bo jeśli oferta będzie atrakcyjniejsza, nie tylko zdobędzie się istniejących klientów istniejącej konkurencji, ale można też obudzić zapotrzebowanie rynku na nowe produkty i w ten sposób osiągnąć przewagę rynkową. Dziś wszyscy zachwycają się sukcesem sprzedażowym Apple Corp. i ich ipadem. Ale wystarczy cofnąć się pamięcią 10 lat wstecz, by zobaczyć, iż na poziomie idei pomysły tabletów były, smartfonów również, ale to z Cupertino poszła w świat informacja, że ludzie potrzebują ipada. I tu jest pies pogrzebany, o czym pamiętają rzeczoznawcy IT. Nie da się wymyśleć coś całkowicie nowego, ale można wymyśleć taką sprzedaż produktów mniej lub bardziej oryginalnych, by znaleźli się klienci. Nie rezygnuj więc z pomysłu, znajdź za to nowy sposób sprzedaży.

Osoby oceniające są uwrażliwieni na punkcie życzeniowego planowania sprzedaży na zasadzie takiej, że skoro mam oryginalny pomysł i świetną e-usługę, to znajdą się klienci, którzy chcą to kupić. Nieprawda i recenzenci zdają sobie z tego sprawę. Nie znajdą się, bo niby skąd mieliby wiedzieć? Przed przystąpieniem do pisania wniosku należy dobrze zdiagnozować swoja grupę docelową. Nie miejsce tu na lanie wody i wyrażenie pobożnych życzeń, bo to natychmiast jest zauważone przez recenzentów. Pomysł sprzedaży lekcji angielskiego przez internet, choć zgodny z celami PO IG, to wykazanie, że znajdziesz więcej niż kilkunastu stałych klientów na tę e-usługę (plus paru swoich znajomych za free) jest praktycznie niemożliwe i zdaja sobie z tego sprawę członkowie komisji konkursowych w RIF.

Inne witryny: Witryna 1, Witryna 2, Witryna 3, Witryna 4,


Słowa kluczowe: PARP PO IG 8.1, PO IG 8.1, pisanie wniosków, unijne dofinansowanie, sprawdzenie wniosku przed wysłaniem, sprawdzenie wniosku, model biznesowy 8.1, biznesplan 8.1, wskaźnik produktu, wskaźnik rezultatu, konsulting it

wtorek, 20 grudnia 2011

Generator Wniosków PO IG 8.1

Pomocą dla piszących wniosek jest, z mojego punktu widzenia, precyzyjne określenie przez generator ilości znaków, które może być w danympunkcie wprowadzone. Ułatwia to przygotowanie wniosku, w którym poszczególne pozycje są precyzyjnie opisane.

Po umieszczeniu wszystkich zdań i danych do generatora wniosków należy przygotować wydruk próbny wniosku PO IG 8.1. Jest on tylkodo wglądu wnioskodawcy, który ma możliwość sprawdzenia całości biznesplanu tak jak zobaczy go rzeczoznawca w Instytucji Finansującej. To idealny moment na zmiany wszystkich literówek w tekście i naniesienie istotnych zmian. Wtedy też łatwo dokonać ostatecznej korekty. Zawsze mam gotowe wnioski na minimum tydzień przed końcem okresu składania wniosków, bo ten etap wymaga czasu i skupienia.

parp e-usługi poigGenerator wniosków sam wylicza część wskaźników ekonomicznych które później są wykorzystywane przy wyliczaniu pozycji na liście rankingowej. Trochę to jest bezsensowne, bo praktyka pokazuje, iż i tak niestety większość wniosków jest negatywnie oceniana w RIF i kolejność na liście rankingowej ma mniejsze znaczenie, ale to już fragment strategii do przemyślenia przez indywidualnego wnioskodawcę pomysłu e-usług indywidualnie: czy tworzyć aplikację ukierunkowaną na uzyskanie maksymalnej liczby punktów w ocenie fakultatywnej czy też dla odmiany, zrezygnować z większej ilości punktów i przełożyć to na przygotowanie wniosku zgodnie z działaniem PO IG 8.1. Tu już jesteście zdani na siebie, bo sam w zależności od pomysłu e-usługi podchodzę indywidualnie do tego zagadnienia. Statystycznie częściej skupiam się na rzetelnym spisaniu e-usługi i jej zgodności z celami działania, ale nie jest to zasadą i sporadycznie nie odpuszczam o punkty fakultatywne.

I podsumowując niepotwierdzona w żadnym ze źródeł plotka: zdaniem sporej części autorów projektów, generator posiada mechanizmy stuprocentowego badania, czy dany wniosek nie jest duplikatem innego oddanego w tym samym albo innym Regionalnej Instytucji Finansującej (komplet lub kawałki tekstu). Oddanie zduplikowanych projektów pod innym szyldem jest zabronione i wyszukiwane w bazie danych. Nie daj się zwieść na zbyt oczywistą sztuczkę.

Inne witryny: Witryna 1, Witryna 2, Witryna 3,


Słowa kluczowe: PARP PO IG 8.1, PO IG 8.1, pisanie wniosków, unijne dofinansowanie, sprawdzenie wniosku przed wysłaniem, sprawdzenie wniosku, model biznesowy 8.1, biznesplan 8.1, wskaźnik produktu, wskaźnik rezultatu, konsulting it

piątek, 16 grudnia 2011

Moje uwagi na temat wskaźników produktu i rezultatu

e-usługi 8.1 dofinansowanieDefinicje wskaźników produktu i wskaźników rezultatu zostały jednoznacznie opisane w dokumentacji działania PO IG 8.1 i nie będę tu tracić czasu na ich przypominanie. Wyjaśnię raczej, jak je rozumiem z punktu widzenia pisania wniosków o dofinansowanie Z Unii.

Wskaźniki produktu

Na swoje potrzeby zakładam, że wskaźnikiem produktu jest to wszystko, co powstanie w wyniku pracy wnioskodawcy podczas realizacji projektu lub też co będzie zakupione w ramach środków trwałych komputery i meble biurowe) lub wartości niematerialne i prawne (programy po stronie serwera i klienta, licencje uprawniające do korzystania z danych wartości prawnych itp.). Produktem jest }według mnie|dla mnie|w moim rozumieniu} również dokumentacja tech. jak również specjalistyczne szkolenia zaplanowane przed sprzedażą e-usługi. Tak szeroka definicja utrudnia zrozumienie, o co chodzi PARP w tym rozumowaniu, ale pewnym przyczynkiem do dyskusji niech będzie fakt, iż obszar opisu wskaźników jest - jak mi się zdaje - tym, którego przemiany obok wskaźników rezultatu są najbardziej widoczne w dokumentacji konkursowej. Początkowo w konkursach PO IG wyraźny nacisk kładziono na precyzyjne opisanie każdego wskaźnika produktu i miały one odniesienie w 2 miejscach we wniosku. Później zrezygnowano z tego i wychodzi się z założenia, że wszystkie zadania przedstawione w harmonogramie projektu stanowią zadania, które zostaną zawarte się w umowie o finansowanie i nie muszą być ponownie opisywane. Sprawiło to, że napisanie wniosku stało sie prostsze.

Garść uwag o wskaźnikach rezultatu

e-usługi 8.1 dofinansowaniePowątpiewam czy jest ktoś, kto jednoznacznie potrafirozróżnić wskaźnik rezultatu takim jak sprzedawana w sklepie z aplikacjami na urządzenia mobilne stworzona na etapie wdrożenia projektu aplikacja dla smartfona od wskaźnika produktu czyli aplikacji. Próbowanie rozróżnienia tych dwóch dziedzin w postaci modelu biznesowego metodą: jeśli coś sprzedajemy, to może ten produkt zostać podciągnięty do wskaźników rezultatu, co może wprost prowadzić (i prowadzi, o czym przekonałem się osobiście w ostatnim konkursie POIG 8.1) do błędnej interpretacji celu projektu przez rzeczoznawców. Tok myślenia był następujący: skoro do wykonania e-usługi konieczny jest zakup stworzonego w wyniku wdrożenia e-produktu, to kryterium iż e-usługa może być świadczona na każde żądanie(!)nie zostało spełnione. Przewrotność tego toku rozumowania zwala z nóg, bo idąc w tym kierunku dalej trzeba by potrzebny jest energia elektryczna lub idąc dalej cywilizacja. Jasnym się staje,że wskaźniki rezultatu są ciężkim orzechem do zgryzienia dla rzeczoznawców, więc zamiast wymyślać jakieś wskaźniki, które zdają się być odpowidajęce celom działania PO IG 8.1 lepiej brać takie, które trudno oprotestować na ocenie na przykład: przychody osiągnięte z poszczególnych e-usług. Przytoczę znów moje motto: wybieraj wskaźniki rezultatu tak, by nawet rzeczoznawca je zrozumiał. W praktyce staram się skupiać na wskaźnikach takich, które z jednej strony nie przyczynią się do kłopotów wnioskodawcy na etapie rozliczenia projektu (papier przyjmie milion złotych przychodu, ale czy życie na to pozwoli), a z drugiej dadzą się zrealizować. Przeważnie przyświeca mi zasada, aby poziom przychodu po uwzględnieniu w tabeli przepływów finansowych kosztów stałych generował przychód na poziomie 30 do 50% wartości wdrożenia. Jeśli dobrze się to zoptymalizuje, to da się osiągnąć amortyzację projektu po 2-3 latach po wdrożeniu, z parametrem ROI na poziomie 0.5 - 0.6, co jest do przyjęcia przez RIF w ocenie.

Inne witryny: Witryna 1,


Słowa kluczowe: PARP PO IG 8.1, PO IG 8.1, pisanie wniosków, unijne dofinansowanie, sprawdzenie wniosku przed wysłaniem, sprawdzenie wniosku, model biznesowy 8.1, biznesplan 8.1, wskaźnik produktu, wskaźnik rezultatu, konsulting it

poniedziałek, 12 grudnia 2011

PO IG 8.1 od strony prawnej

parp dofinansowanie 8.1U podstaw działania 8.1 i 8.2 leży Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego, które w między czasie było wznawiane i sprawdzono całkiem możliwe luki odnośnie m.in. definicji e-usługi, kosztów kwalifikowanych projektu oraz obszaru celu (np. wyłączono hazard, który przy niewielkiej chęci w początkowych programach był w zasadzie wolny). Dziś Rozporządzenie z mojej strony jest dość spójne logicznie i można w oparciu o nie sporządzić wniosek. Można że, gdyby nie pozostałe składniki systemu. Będę starał się unikać opinii, ale nie mogę zagwarantować, iż zdecydowanie je pominę z mojego tekstu, niestety za dużo uczuć wiąże się z nimi i tym samym niełatwo być surowym i niestronniczym.

Od strony wnioskodawcy dwie rzeczy są specjalnie ważne podczas przygotowania wniosku:

  1. generator wniosków o dofinansowanie,
  2. instrukcja wypełniania wniosków.

Inne witryny: Witryna 1, Witryna 2, Witryna 3, Witryna 4, Witryna 5,


Słowa kluczowe: PARP PO IG 8.1, PO IG 8.1, pisanie wniosków, unijne dofinansowanie, sprawdzenie wniosku przed wysłaniem, sprawdzenie wniosku, model biznesowy 8.1, biznesplan 8.1, wskaźnik produktu, wskaźnik rezultatu, konsulting it

czwartek, 8 grudnia 2011

Jak definiować e-usługę? Część I

parp poigJednym z obszarów, który zdaje się być faworyzowany przez uwielbiany przez|preferowany przez} rzeczoznawców w ocenie projektów jest zgodność e-usługi z definicją podaną w Rozporządzeniu. Ilość nieporozumień w tym obszarze dotyka liczby projektów odrzucanych na tym kryterium oceny. Innymi słowy, niezwykle trudno jest wymyśleć e-usługę, która w 100% jest zgodna z tym kryterium oceny. Nawet tak oczywiste jak np. portal e-learningowy: jeśli osoba sprawdzająca chce rzucać Wnioskodawcy kłody pod nogi, to może wykazać , iż portal ten nie spełnia celu działania, bo może być wykorzystany do rzeczy zgoła niestosownych (ot np. lekcja udostępniana z jego pomocą) i próbować dowieść brak zgodności z definicją. Spieszę podkreślić, że to krytyczne podejście do zgodności z definicją e-usługi to nie chęć włożenia kija w mrowisko, tylko efekt zdobytego doświadczenia i możliwych do odnalezienia w internecie opowieści wnioskodawców, jak potraktowano ich pomysły. Na pierwszy rzut oka definicję łatwo spełnić, ale w szczegółach trudno to obronić. Weźmy taki przykład w oczywisty sposób spełniający kryterium jak system bazodanowy z interfejsem on-line, przy czym to klienci zasilają system w treść (płatna e-usługa), wzbogacany przez innych klientów lub obsługę portalu (kolejna e-usługa), a następnie produkt cyfrowy sprzedawany do innych klientów . Przykładem e-usługi, o której mowa, może być publikowanie w sieci zdjęć i ich obróbka. W takim przypadku ktoś przekazuje odpłatnie swoje zdjęcie do portalu z fotografiami. Ktoś inny czerpie z tego zysk, że pobiera zdjęcia przechowywane na portalu i obrabia je, poprawiając ich jakość (opłata to część kwoty zostawionej przez docelową grupę) i ktoś inny płaci za fotografię, a jakaś część tej kwoty idzie do autora zdjęcia, reszta zaś do autora retuszu. Powstaje pytanie, czy w omawianym przypadku wszystkie trzy omawiane e-usługi są zgodne z jej definicją? Jednoznacznie odpowiemy „Tak", ale czy wniosek otrzyma dofinansowanie Pewnie nie, bo dla osoby oceniającej może być jasne, że produkt cyfrowy przed sprzedażą musi zostać poddany obróbce. I na nic tu wyjaśnienia, że retusz może być a nie musi. Powodem do odrzucenia idei jest fakt pracy na zasobach cyfrowych, bo retusz nie jest robiony automatycznie tylko odręcznie. Jak temu zapobiec? Pewnie napisałbym, że retusz jest automatyczny, wyrzuciłbym możliwość zarabiana na retuszu i prawdopodobnie zapewniłoby to projektowi ocenę pozytywną.

Inne witryny: Witryna 1, Witryna 2, Witryna 3, Witryna 4,


Słowa kluczowe: PARP PO IG 8.1, PO IG 8.1, pisanie wniosków, unijne dofinansowanie, sprawdzenie wniosku przed wysłaniem, sprawdzenie wniosku, model biznesowy 8.1, biznesplan 8.1, wskaźnik produktu, wskaźnik rezultatu, konsulting it

niedziela, 4 grudnia 2011

PARP POIG 8.1. Ocena merytoryczna projektu

Ocena projektu PO IG 8.1. Protest oceny. www.sxc.huPowodem skreślenia poniższych kilku zdań legła ocena pewnej komisji w RIF sprawdzających wnioski PO IG 8.1. Projekt był odrzucony na etapie oceny merytorycznej z zastrzeżeniem, że nie zostało spełnione kryterium e-usługi w rozumieniu PARP PO IG, gdyż w celu skorzystania e-usługi potrzebne jest zakupienie programu na urządzenie mobilne, a zatem nie jest spełniony warunek pracy na żądanie operatora eusługi (konieczne poprzedzające działanie).

Tworzenie protestu byłoby trudniejsze, gdyby nie to, że na stronie domowej PARP dostępna jest dość ciekawa prezentacja sugerująca dobre praktyki w biznesplanach POIG 8.1. Wśród pokazanych pomysłów znajduje się w zasadzie taki sam na poziomie IT pomysł, który wszak robi całkowicie inną e-usługę, lecz podobieństwo w metodzie działania jest uderzające.

Natychmiast rodzi się pytanie: zatem, czy istnieją jednolite kryteria oceny pomysłów POIG, czy też może wnioskodawca wraz z wysyłką wniosku stanie przed koniecznością na pisanie do opracowaniaprotestu oceny projektu. Mi nie przychodzi na myśl odpowiedź na w ten sposób postawione pytanie.

Przy okazji, zrobiłem prostą wyszukiwarkę internetową najczęściej wyszukiwanych słów kluczowych związanych z POIG: http://poig81.gugluj.pl

Inne witryny: Witryna 1, Witryna 2, Witryna 3, Witryna 4, Witryna 5,


Słowa kluczowe: parp po ig 8.1, ocena merytoryczna po ig 8.1, ocena projektów e-usługi, ocena merytoryczna, parp, po ig 8.1, protest oceny, kryteria oceny 8.1

czwartek, 1 grudnia 2011

Mniejsza firma w sieci. Wsparcie przy budowie www.

Badania przeprowadzone przez TNS OBOP mówią, że około 30% mikrobiznesów w Polsce nie zbudowało osobistej witryny w internecie i nie wykorzystuje poczty elektronicznej w prowadzonej działalności biznesowej.

Zrzut ekranu templatki themeforest.net

Jakkolwiek wynik badań sprawia wrażenie być bardzo wysokim, to istnieje kilka skutecznych sposobów na pozbycie się problemu i zorganizowanie w krótkim odcinku czasu fundamentów pod swoją aktywność w w katalogach internetowych. Jako firma konsultingowa w obszarze informatyki moim klientom najczęściej wskazuję rozwiązanie łatwe, a przy tym nie zajmujące dużo czasu: zorganizowanie witryny sieciowej wykorzystując wordpress lub joomlę, a w następnym kroku dodatnie nabytej w internecie szablonu witryny u takich ostawców jak yootheme.com.

Takie proste podejście pozwala na praktycznie zawsze szybki rezultat – witryna w sieci nie tylko pokaże się w internecie ale także będzie wyglądać w zgodzie z trendami. W większości przypadków, w koszcie rzędu 500 zł netto udaje się zaliczyć wszystkie postawione cele.

Samo stworzenie witryny nie przenosi się na obecność mikrofirmy w internecie. Bardzo ważnym jest jej wypromowanie częstokroć z pomocą dedykowanych podmiotów lub dalej z naszą pomocą, bo mamy w tej dziedzinie sukcesy. Ważnym jest to, by zawartość na stronie były często aktualizowane i gotowe zarówno w treści jak i w nagłówkach na wizyty robotów wyszukiwarek internetowych.

Inne witryny: Witryna 1, Witryna 2, Witryna 3, Witryna 4,


Słowa kluczowe: themeforest.com, templatemonster.com, yootheme.com, templatka, szablon strony, mikrofirma, mała firma, mały biznes, witryna firmowa, obecność w sieci, prezentacja w internecie